Měsíce v roce a jejich vliv na organismus

02.08.2015 07:31

Leden     

V lednu je nejvíce ohrožen močový měchýř a to se projevuje hlavně po stránce psychické, například ztrátou nálady, sklonem k záchvatům, ale i menšími problémy při močení. Den se začíná prodlužovat jen velmi pozvolně a tak nezbývá jenom se utěšovat nadějí, že se to již naklonilo k lepšímu.

Málo se ví o tom, že močový měchýř je velký kamarád s mozkem. Proto i potíže v něm (epilepsie, nádory, otoky, atd.) řešíme působením na močový měchýř.

Mezi psychické příčiny poruch močového měchýře patří hlavně nepřiznaný psychický nátlak. Například dítě velmi náročných rodičů může trpět nočním pomočováním. Může být u nich potlačen například pocit nesvobody. Po přiznání si toho pocitu je třeba jej okamžitě přeměnit na jinou energii, například: nesvobodu přeměňuji na odvahu (zopakujeme třikrát).

Únor     

je měsíc, ve kterém nejvíce strádají ledviny. Bolesti zad, na kterých se nejvíce podepsal oslabený močový měchýř z ledna nyní doznívají a spíše se přesouvají do spodní části (křížové oblasti). Nejznámějším důsledkem dysfunkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany. Jsou to však i potíže s močením, narušená funkce pohlavních orgánů, problémy spojeny s nedostatečným vylučováním toxických látek z těla. Právě ledviny jsou klíčovým orgánem při detoxikaci organismu. Proto v měsíci, kdy jsou přirozeně oslabeny je musíme šetřit tím, že se budeme vyhýbat škodlivému jídlu a pití (uzeniny, cukr, káva s mlékem, sladké pití, alkohol, …). Je potřebné dodržovat pitný režim, ve kterém by měla převládat voda co nejchudší na minerální látky, které by ledviny zbytečně obtěžovaly. Reflexní terapii je dobře doplnit pitím ledvinového čaje (Jančův ledvinový čaj):

  • Celík zlatobýl (solidago virgaurea) 3 díly
  • Přeslička rolní (equisetum arvense) 1 díl
  • Truskavec (polygonum aviculare) 1 díl
  • Vrbice bílá (polygonum lapathifolium) 1 díl
  • 3 x denně zalít jednu polévkovou lžíci směsy 1/4 l vařící vody, nechat 15 minut vyluhovat a pít vlažný asi 10 minut před jídlem. Čaj pijeme po dobu 6 týdnů, pak uděláme stejně dlouhou pauzu.

V období využívání čaje je třeba pít hodně tekutin, mimo minerálek (Na+ musí být menší jako 100 mg/l).

Jako párový orgán odrážejí ledviny úroveň upřímnosti ve vztazích. Každá potlačená, nepřiznaná emoce vzniklá ve vztahu s nejbližšími lidmi přiškrtí v nich tok životní energie. Pokud tento stav trvá delší dobu, dojde i k jejích poškození. Většinou ale bolest z reflexní plošky odeznívá automaticky po vyjádření stěžejní emoce.

Březen     

V březnu se budeme nejvíce soustředit na pomoc žlučníku. Jeho slabost a dysfunkce se projevuje bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém. I z vlastní zkušenosti víme, že dysfunkce žlučníku představuje zvýšené riziko úrazů velkých kloubů.

Na pročištění žlučníku a žlučovodů existuje velmi účinný recept. V ten den se nesmí nic jíst, pouze pít čistou vodu (nejlepší destilovanou). Večer, v čase od 19.00 do 19.30 hod. se vypije 1/2 litru olivového oleje (za studena lisovaného), do kterého je přimíchána šťáva ze tří citrónů. Pak ulehnete na pravý bok, který se zahřívá termoforkami nebo pytlíčky se solí zahřátými v troubě. V této pozici je třeba vydržet jednu hodinu. Druhý den může být ještě špatně, proto se nic nejí. Velmi vhodný je klystýr. Sledujte stolici. Kůru můžete opakovat až za půl roku.

Při žlučníkových potížích je nutné dodržovat přísnou dietu (omezit živočišné tuky, smažená jídla, mléko). Nesmíme zapomínat na to, že nejčastější příčinou ucpání žlučovodů je stres, který způsobí uzavření vývodu do dvanáctníku.

Potlačovaná zlost, hněv a agrese jsou hlavní příčiny onemocní žlučníku. Není však vůbec nutné projevovat zmíněné emoce vůči vnějšímu světu. Tím si život můžeme ještě více zkomplikovat. Mnohem výhodnější je, si je hned po přiznání transformovat na jiný druh energie, kterou pro život potřebujeme.

Duben     

Možná, že z celého roku je v tomto měsíci nejtěžší období pro organismus. Slabost totiž prožívají játra, ústřední orgán látkové výměny. Slabost jater s sebou přináší zhoršení schopnosti vyrovnávat se s vnějšími vlivy, proto v tomto období propukají alergie nejrůznějšího druhu; od alergie na pyl, prach, zvířecí chlupy, až po alergii na tchýni J V játrech se ukládá energie v různých formách (cukry) a její nedostatek se projevuje jako typická jarní únava. Ve stravě je nedostatek vitálních látek (ještě není zdejší čerstvá zelenina - náhrada může být v čerstvě naklíčené pšenici, řeřiše, atd., později šťáva z kopřiv, pampeliškový salát, atd.), takže je slabší zažívací systém.

Nejdůležitější je v tomto období játra zbytečně nezatěžovat. Zátěží jsou hlavně nevhodné potraviny (mléko, mléčné výrobky, tučná jídla, smažená, alkohol, nadměrné množství cukru a sladkostí, káva s mlékem, a jiné). Často se stává, že alergikovi, který byl hodně na mléku a mléčných výrobcích, stačí tyto vynechat a do dvou týdnů se u něj ztratí všechny alergické projevy.

Také stres je příčinou toho, že nedostatečně odtéká žluč (protože křeč v bránici vyvolá i křeč v dvanáctníku, kde jsou vývody žlučovodů a ty se uzavřou), co značně játra otráví.

Játrům velmi dobře dělají hořčiny: ostropestřec mariánský (1lžíčku několik minut povaříme, nebo žvýkáme zrníčka), hořec žlutý (na prášek mletý kořen se užívá 3x denně na špičku nože a hodně zapít vodou). Užívat je třeba denně 40 mg zinku a jednu kuličku vitamínu A (30 000 m.j. nebo pomocí stravy (ořechy, semínka, červená zelenina, obiloviny, luštěniny + sluneční paprsky).

Z psychických příčin je pro játra velmi škodlivé neúměrné hledání, neschopnost rozeznat, co je pro nás užitečné a co škodlivé. Z toho plyne jakási neuvědomělá nerozhodnost.

Květen

Pro květen má slabost srdce. Platí to jak pro fyziologickou tak i pro citovou stránku. Dysfunkce se projevuje dušností, otoky, arytmií, a podobně.

Srdce je neobyčejný sval, který jako každý sval potřebuje k svoji práci dostatek výživných látek (hlavně hořčík), dostatek kyslíku (cvičení, sport) a nerušenou inervaci (volnou krční a hrudní páteř).

Léčivé bylinky na srdce jsou kozlík lékařský a buřina srdečník.

Srdce onemocní, pokud se necháme řídit pouze hlavou. Srdeční čakra se zúží a její energie - láska je nahrazována strachem, podobně jako světlo stínem.

Červen

Slabost tenkého střeva se projevuje například zažívacími problémy, bolestmi páteře, plochými nohami, plísňovitostí, kterou podporuje hlavně bílý cukr a sladkosti (plísně vaginální, nehtové, mezi prsty), atd.

Tenké střevo je vstupní bránou pro výživné látky pro organismus a tak například nedostatek vstřebaného hořčíku se projeví křečovitostí (např. v lýtkách).

Jeho horní část – dvanáctník je reflexně i vazivově (Treitzův vaz) velmi úzce propojena s bederní páteří a jakákoliv nepohoda v jednom orgánu se okamžitě projeví i na tom druhém. Typickým příkladem jsou bolesti v zádech po častém pití kávy s mlékem. Nebo zažívací problémy při ztuhlé bederní páteři.

Největší nepříznivý vliv má však na tenké střevo stres. Jeho přítomnost, „stažení břicha“, poznáme podle mělkého dýchání (neschopností se nadechnout do břicha). Proto základním opatřením je naučit se dýchat tak, aby se břicho při nádechu zvětšilo (pohyb bránice směrem dolů).

Tenkému střevu prospívá ohleduplné stravování; např.nejíst pozdě večer. nevelké množství najednou, pestrá strava.

Z prostředků, které dobře působí na tenké střevo je vhodná hlavně kopretina řimbaba v dávkování 3x6 kapek před jídlem 1týden, pak týden přestávka a potom ještě jeden týden.

Lidi s nemocným tenkým střevem se oddávají neúměrnému analyzování a jsou k sobě příliš kritičtí. Opakujte si stále: jsem jaký jsem a mám se rád.

Červenec

Nejvíce ohroženým systémem v tomto měsíci je krevní oběh. Potíže se mohou projevovat například změnou srdečního rytmu, tepu, ztěžknutím končetin, mravenčením v nich. To mravenčení může být i v rukách i v nohách. Příčinou je zablokovaná krční páteř (nejužší místo, kterým musejí protékat tělní tekutiny). Reflexní místa krevního oběhu představují vlastně reflexní místa všech orgánů, které můžou krevní oběh nějak ovlivňovat. Jsou to hlavně játra - krvetvorba, slezina - lymfatický systém, ledviny - oddělování vody od krve a detoxikace a nadledvinky - regulace krevního oběhu. Při vzniku otoků není vhodný dynamický sport, protože se při něm vytváří ve svalech větší množství kyselin, které ještě více zatíží lymfatický systém. Mnohem vhodnější jsou dýchací cvičení (joga, relaxace atd.).

Srpen

V první polovině srpna se potíže v tomto systému projevují zvyšováním tepla a v druhé polovině spíše jeho nedostatkem. Na udržování správné hladiny tělesného tepla mají největší vliv: játra (jejich schopnost aktivovat vitamíny, kovy, cukry,atd. a jejich neschopnost oslabením infekcemi, špatnou životosprávou) a lymfatický systém, který se stará o ekologii těla (zbavování se škodlivých látek). V tomto období je vhodné uměle dodávat ve stravě chybějící zinek (preventivní dávka 40 mg/den - nikdy ne nalačno, ale spolu s jídlem) a vitamín A (1 kuličku co je asi 30000 m.j./den - po jídle).

Vhodná je lymfatická masáž, která se zlehka provádí na vnitřních stranách končetin, směrem nahoru a vždy pravotočivě.

Září

V první polovině září je slabým orgánem slezina, to se projevuje snížením obranyschopnosti těla, malou odolností proti infekcím, nachlazením, špatným krevním obrazem a stavem bílých krvinek. Slezina se považuje za jakési lymfatické srdce a má velký vliv na všechny pochody v jeho systému.

V druhé polovině září trpí slinivka, která má na starosti obrovské království sliznic v celém těle. Proto potíže, které se v tomto období objevují, jsou v slizničních orgánech: od poruch trávení (nadýmání, látková výměna, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zácpa) přes dýchací potíže až po poruchy v menstruaci.

Pro léčení obou orgánů je velmi dobrá vlaštovičníková tinktura - 3x15 kapek před jídlem.

Říjen

Žaludek je nejvíce ohroženým orgánem října. Žaludeční potíže bývají většinou následkem problémů slinivky, jater, žlučníku i dvanácterníku. V samotném žaludku to můžou být vředy -projevují se bolestmi v levé části hrudníku často považovány za potíže těsně po jídle, tlaky v horní části břicha a podobně.

Na žaludeční a dvanácterníkové vředy doporučuje pan Janča následující recept: bílé zelí z hlávek o minimální hmotnosti 1 kg se nakrouhá, dá do mixéru a rozmixuje. Šťáva se vytlačí a dá do chladničky na max. teplotu 5°C. Užívá se 5krát denně 10 - 20 dkg šťávy, což je asi jedna běžná sklenička. Je dobré přidat do každé dávky 5 dkg šťávy z celeru. Užívá se 14 dní.

 

Listopad

Slabost plic se v listopadu projevuje v nedostatečnosti samotných plic, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a v přehnané citlivosti pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže.

U každého orgánu je možné vysledovat souvislost s určitou psychickou stránkou. Plíce jsou "komunikačním" orgánem a jsou-li s nimi potíže, může to být i tím, že majitel neumí nebo nechce komunikovat se svým okolím, nechce s někým dýchat společný vzduch, většinou na okolí "kašle". Uvědoměním si pravé příčiny v duchovní oblasti, lze účinně pomoci tělu, v tomto případě plícím.

Velmi dobrý na dýchací potíže je šalvějový čaj, který pijeme několik dní.

Prosinec

Nejohroženějším orgánem prosince je tlusté střevo. Kromě vlivu roční doby je tu doslova zatěžovací zkouška ve formě svátků. Potíže nastávají velmi nenápadně menšími mechanickými projevy v pravé, spodní části břicha, které se pak začínají přesunovat do levé strany břicha. Kromě zácpy, v důsledku které dochází k zamořování organismu toxickými látkami je dalším jevem průjem. Při tom je tlusté střevo buď velmi zanesené, takže sliznice téměř s materiály nepřicházejí do kontaktu, nebo jsou sliznice tak slabé, že nedokážou vstřebávat vodu a výživné látky.

Tlusté střevo je velmi vhodné čas od času vyčistit klystýrem. Na nemoci tlustého střeva je třeba užívat tinkturu kopretiny řimbaby - 3xdenně maximálně 6 kapek (účinkuje i na Crohnovou nemoc) a k tomu čaj z mochny stříbrné (po 14 dnech se udělá týdenní přestávka, celkové užívání je 30 dní).

Příčiny onemocnění tlustého střeva mají kořeny už v psychice, když v člověku delší dobu řádí strach. Hlavně strach z časové tísně.