Cvičení s vlastní vahou těla

 

 

Hlavním smyslem cvičení s vlastní vahou je upevnění našeho zdraví. V širším kontextu je mostem ke zdravému životnímu stylu a sebepoznání. Jak správně začít, jakých základních chyb se vyvarovat.

„Proč trávit v posilovně hodiny, když si můžeme zvolit několik nejefektivnějších cviků a věnovat jim jen a právě tolik času, kolik naše tělo potřebuje?“

Možná vás pak potěší zjištění, že si vystačíte s vlastním tělem, a že nepotřebujete skoro nic než pár desítek minut týdně správně využívat vaši vlastní váhu.

 

Odpovědnost vůči sobě

Moderní trendy ve fitness se s podporou moderních výzkumů vrací o několik desítek let zpátky, do doby před boomem kulturistiky a formování postavy. Ukazuje se, že správně prováděný minimalistický trénink tělu a zdraví prospívá víc než rutinní dřina v posilovně.

Cílem cvičení je převzetí zodpovědnosti za sebe sama.

Hlavním úkolem cvičení by měla být prevence zdravotních potíží. Naším cílem je, abychom s naším tělem ve zdraví fungovali co nejdéle. Spousta lidí uvažuje správně, ale cvičí neefektivně.

 

Naše tělo není složené z jednotlivých součástek. Jsme jeden fungující organismus.

 

Vizuální dojem je sekundárním bonusem naší snahy. Když někdo rozumně posiluje s vlastní vahou, bude se zlepšovat ve výkonech, udělá víc opakování nebo těžší variantu cviku a zároveň nebude cvičit na úkor mobility a flexibility, na úkor vlastního zdraví obecně. Estetická stránka se dostaví přirozeně. To nakonec dokazuje přísloví, že tělo, které dobře funguje, i dobře vypadá.

 

Realizace

Určit si reálné cíle – čeho chceme dosáhnout.
 

Určit si dny a čas, kdy budeme cvičit – zpočátku je ideální cvičit 2x týdně, nejvíce 4x. Svaly potřebují regeneraci, takže je musíme nechat i odpočívat. Na cvičení není potřeba spousta času. Je lepší udělat trénink kratší a intenzivnější než zdlouhavý a neefektivní. Jde především o cíl našeho snažení. Pokud ale chceme spalovat tuky, musí cvičení ze začátku trvat aspoň 45min. To je doba nutná k nastartování spalování tuků. Po určitém čase se zrychlí metabolismus a doba cvičení.

Necvičte přes bolest

Pohyb musí být plynulý, správně provedený, ne přerušovaný a trhavý. Není důležité kolik opakování zacvičíte, ale jak cvičení provedete. Pohyb vychází ze středu (osy) těla, kdy se soustředíme na polohu těla a hlavy při daném cviku. Necvičíme pouze cviky, kdy zapojujeme obě ruce nebo obě nohy, ale i cviky unilaterální – víc je vždy zapojena jedna noha, jedna ruka. Týká se to chůze, běhu, házení, šplhání.

Na vašem cvičení se zásadně promítne nedostatek času na kvalitní regeneraci i nekvalitní způsob  stravování.

Z toho důvodu je důležité dodržovat spánkový režim, pravidelný pitný režim a stravovací návyky.

Dle slov Pavla Macka, instruktora čínských bojových umění, silového a kondičního tréninku.

 

Diagnostika pohybového aparátu

Je vždy součástí první konzultace. Ohodnocením konkrétních svalů – jejich pružnosti a síly získá terapeut přehled o stavu pohybového aparátu klienta. Nesprávnými návyky např. (sezení u PC), dochází ke ztuhlosti nebo oslabení konkrétních svalů nebo i svalových skupin. Diagnostika umožní objevit tyto nedostatky.

 

Cvičební plán

Cvičební plán s vlastní vahou těla pomáhá napravit tyto nedostatky nenáročným, ale účinným a efektivním způsobem. Jedná se o uspořádání sestavy cviků individuálně pro každého klienta. Cvičíme 2-3x týdně (maxim. 4x).

Cvičební plán je vhodný pro:

  •       rehabilitaci (posílení oslabených a protažení zkrácených svalů) - prevence bolesti zad
  •       redukci váhy
  •       tvarování(formování postavy)
  •       nabírání svalové hmoty

      Cvičením s vlastní vahou dosáhneme harmonie, posílení imunity, odolnosti vůči stresu, vyrovnanosti a

    vitality.

 

Ceník  
Diagnostika pohybového aparátu 60min./první konzultace 200 kč
Cvičební plán/měsíc 300 kč
Názorné zopakování cviků/60min. 150 kč

 

 

 

 

Sestavené cviky zkonzultujeme společně. Cvičení podle cvičebního plánu budete provádět doma. Pokud si ale zpočátku nebudete jisti, zda cviky provádíte správně, můžeme se domluvit na názorném zopakování a předvededení.